Rusya için ‘Zeytin Dalı’

Zeytindalı Harekâtı, ABD’nin Ortadoğu’daki kanlı planlarına vurulan en önemli darbelerden biridir.

Untitled design (2).jpg

Bu harekât, sadece Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve sınırlarının korunmasını açısından değil, başta Suriye olmak üzere tüm bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü açısından önem taşımaktadır. Bu harekâtla, ABD’nin Suriye’deki konumu zayıflatılmaktadır. Dolayısıyla harekât, Rusya ve İran’ın çıkarlarıyla da örtüşmektedir.

Suriye de ABD himayesinde bir Kürt oluşumunun kurulmasına Şam hükumeti de karşıdır. Hatta Beşar Esad, PYD’yi “vatan haini” olarak nitelendirmiştir. Bu gelişmeler, Şam’ı Ankara’nın doğal müttefiki haline getirmektedir.

Suriye’nin toprak bütünlüğünü tesis edebilecek Şam iktidarı dışında da başka bir kuvvet bulunmamaktadır. Operasyonun çok daha az kayıpla sağlanması ve çok daha başarılı bir şekilde yürütülmesi için Suriye’yle ilişkilerin düzeltilmesi hayati önem taşımaktadır. Diğer taraftan ABD’nin bölücü örgütleri desteklediği İncirlik Üssü de Amerikan uçaklarına kapatılmalıdır. Türkiye, dış cephede müttefiklerini birleştirdiği gibi, iç cephede de tüm milleti bir araya getirmelidir. Harekât, siyasi farklılıklar bir araya bırakılarak her kesim tarafından desteklenmelidir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s