YENİ TÜRKİYE

%d1%8e%d1%81%d1%83%d1%842

Yusuf Taş


Osmanlı İmparatorluğu yıkılınca yerine 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.  Her ne kadar halk büyük fedakârlıklarla kurtuluş savaşı vererek bağımsızlığa kavuşsa da ilginç bir şekilde yeni Cumhuriyet halkına uzak bir devlet yapısı oluşturdu. Halkın kendi dinini, kıyafetini, kültürünü yaşama haklarına yasaklar getirildi.

Uzun bir süre tek parti iktidarında yaşadıktan sonra 1946 yılında çok partili demokrasiye geçildi. Ancak darbelerle asker zaman zaman yönetime el koydular. Halkın seçtiği siyasetçiler zaman zaman idam edildi, kimi zaman da hapse atıldı. En son 1980 darbesi ile siyasiler bir süre hapse atıldıktan sonra da uzun bir süre siyasetten yasaklandılar.

Darbelerin yapılmasının önemli sebeplerinden birisi de Türkiye’nin Sovyetler Birliği’nin Boğazlar’a yönelik tehditlerine karşı 1951 yılında Nato’ya üye olmasına rağmen zaman zaman Sovyetler birliğine yakınlaşması oldu.  Bu yakınlaşma sebebiyle Soyvetler Birliği Türkiye’de İskenderun  Demir Çelik ve Seydişehir Alüminyum fabrikası kurdu ve hediye etti.

Değişen zamanla birlikte Türkiye’de değişmeye başladır. YENİ TÜRKİYE’yi kurabilmek için çok partili seçimlere geçişten itibaren çalışmalar başladı. Turgut Özal döneminde iletişim altyapısını tamamladı. Dünyaya açılmaya başladı. Sürekli terör belasıyla uğraştığı için demokratik haklar konusunda sıkıntılar yaşasa da fiili askeri darbe bir daha yaşanmadı. Birkaç kez ekonomik kriz yaşansa da Türkiye ekonomik olarak sürekli büyüdü. 1990 larda yeni piyasaya sürülen bir teknoloji ürünü en erken bir yıl sonra Türkiye’ye gelirken 2000 li yıllarda dünyayla aynı günde satış başladı. Hatta bazen ilk olarak Türkiye’de ürün lansmanı yapıldığı da oldu.

Zaman içerisinde Türkiye NATO üyesi olmasına ve Batıyla müttefik olmasına rağmen Rusya ve İran gibi Batı’nın düşman kategorisindeki ülkelerle de bağımsız bir ilişki geliştirmeye başladı. İran’a ve Rusya’ya yönelik ambargoya katılmadı. Çin, Rusya ve İran’la ekonomik ilişkilerini geliştirdi. 2000 yılında Türk vatandaşlarının vizesiz gidebildiği çok az ülke varken günümüzde Türkiye’den vize isteyen ülke sayısı çok azdır. 1990 larda başlayan Rusya ilişkileri zaman zaman kriz yaşasa da bugün yüzbinlerce evlilik ve Türkiye’de mülk sahibi olarak yaşayan binlerce Rusya vatandaşının gücüyle giderek artıyor.

Türkiye bölgede yaşanan Suriye savaşında en çok mağdur olan ülke olmasına rağmen 3 milyon insana kapılarını açtı ve her yıl bu insanlar için milyarlarca dolar harcıyor. IMF’ ye borçlu ülke olmaktan çıkıp IMF’ye borç veren ülke oldu. İslam ülkelerinin halkları nezdinde Türkiye liderliği son derece popülerdir. Yüzyıllar boyunca batılılar tarafından sömürülen Afrika’ya eşit koşullar çerçevesinde sürekli yardım etmekte ve Afrika ülkelerinin  kalkınmasına karşılıksız destek vermektedir. Halen Afrika’da en çok büyükelçiliği olan ülke sıralamasında Türkiye ön sıralardadır.

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısını 2016 yılının 15 temmuzunda yaşadı. Maalesef bu saldırıda hainler Türkiye’nin Batılı müttefikleri tarafından destek gördü ve korundu. Türk halkı bütün dünyada yankı uyandıran çılgınca bir cesaretle ve çıplak elleri ile tankları durdurarak bu hain darbeyi önledi. Bu hain darbe girişiminin hemen ardından da gücünü göstererek Suriye’de bir askeri operasyona başladı.

Kısaca büyük bir imparatorluğu kaybedip Anadolu coğrafyasına sıkışarak sıradan ve kimsenin ciddiye almadığı küçük bir ülke haline gelen Türkiye, bugün ekonomisini düzeltmiş, gelişmiş teknolojik altyapıya ve demokrasiye sahip çevre ülkelerinin gıptayla baktığı YENİ TÜRKİYE’yi kurdu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s