Barışa suikast başarısız oldu

d181d0b0d0bbd0b8d185-d0b9d18bd0bbd0bcd0b0d0b7-d0b4d0bbd18f-d0bdd182_d0bad0b0d180d0bbd0bed0b2
Prof. Dr. Salih Yılmaz Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

NT ilk sayıda Türkiye ve Rusya arasında yeni krize neden olabilecek fakat iki tarafın da soğuk kanlı davranışı ile önlenen kriz uğruna katledilen büyükelçi Karlov hakkında Prof. Dr. Salih Yılmaz ila röportaj yaptı. Salih Yılmaz hoca Ankara Beyazıt Yıldırım üniversitede öğretim üyesi ve Türkiye’nin azınlık olan Rusya uzmanlardan biri. Karlov’u şahsen tanıyan Prof. Dr. Salih Yılmaz önemli bilgileri bizimle paylaştı.

NT: Büyükelçi Karlov’u şahsen tanıyor muydunuz ?

Salih Yılmaz: Büyükelçi Andrey Karlov ile 2013 yılında ilk defa Türkiye’ye geldiğinde tanışanlardanım. Kendisi beni ve birkaç arkadaşımı elçilik makamında ağırlayarak nasıl ikili işbirliği yapabileceğimize dair konuşmuştuk. Ondan sonra da birçok davette karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.

NT: Büyükelçi Karlov’un Rusya ve Türkiye arasında sorunları yaratan uçak krizi çözmek için çok çabaladığı yazılıyor, bu konuda bilginiz nedir?  Gerçekten böyle girişimleri var mıydı ?

Salih Yılmaz: Büyükelçi aslında 2013 yılında Kuzey Kore’deki görevinden Türkiye’ye geldiğinde biraz çekingen bir tavır sergiliyordu. Fakat zamanla Türklerle çok dostane ve sıkı ilişkiler kurmaya başladı. Alçakgönüllü birisiydi diyebilirim. Uçak krizi sırasında oldukça üzülmüştü. Bu durumun giderilmesi konusunda Türkiye’den yetkililere neler yapılması gerektiğine dair tavsiyelerde bulunuyordu.

NT: Karlov neden kurban seçildi?

Salih Yılmaz: Andrey Karlov suikastı ile hem Rusya hem de Türkiye hedef alındı diyebiliriz. Karlov aslında sıkça sosyal hayatın içerisine giren ve özellikle Rus Diasporasının etkinliklerine katılan birisiydi. O nedenle hem kolay bir hedef olarak seçilmiş olması hem de bu kolay hedefi yok ederek güçlü bir mesaj verilmek istenmiş olması mümkündür. Son dönemde Rusya’nın Suriye’deki faaliyetlerini cezalandırmak ve bunu Türkiye’de yaparak bir taşla iki kuş vurmak hedefi güdülmüş olabilir.

NT: Hem Rus yetkililer hem Türk yetkililerin saldırıyı önleme şansı var mıydı?

Salih Yılmaz: Aslında siz ne kadar önlem alırsanız alın eğer terör örgütü bir hedef belirlemişse bunu bir şekilde yapacaktı. Zaten bunlar bu eylemi yapmadan önce birçok defa test ettiklerinden orada koruma olmuş olsaydı da bu sefer saldırı biçimini değiştirebilirlerdi. Önlem almak tek başına terörü engellemek için yeterli değildir. Eğer öyle olsaydı her zaman Fransa veya Almanya’da saldırılar da olmazdı.

NT: Türkiye saldırının arkasında FETÖ terör örgütün olduğunu açıkladı. Bu açıklama hangi tespit ve deliller üzerine yapıldı? Bazı Rus basınında tam aksine El Kaide olduğunu yazıyordu, bu ne kadar doğru?

Salih Yılmaz: Türkiye’nin bu terör eylemini FETÖ ile bağlantılı olarak ilan etmesinin sebebi katilin geçmişinde FETÖ ile olan bağlantılarıdır. Zaten dikkat ederseniz hiçbir terör örgütü de bu eylemi sahiplenmedi. Eğer bunu DAEL, El-kaide veya El-Nusra yapmış olsaydı mutlaka sahiplenirlerdi.  Katil zanlısının bilgisayarında yapılan incelemelerde koyu bir Fetullah Gülen hayranı olduğu ortaya çıkıyor. Fakat yaptığı eylemin belli olmaması için suikast sırasında pek de fazla ezberleyemediği Arapça cümleler kullanması oldukça dikkat çekici olmuştur. Cümleleri yanlış telaffuz etmesi de onu ele veren detaylardandır. Hatta mesleğe ilk girdiğinde maaşının ilk kısmını FETÖ Örgütüne verdiği de tespit edildi.

NT: Karlov’un vurulması ile Rusya’dan savcılık ekibi geldi. Türkiye Cumhuriyeti güvenlik güçleri de 120 kişilik ekip kurmuştu. Şu anda bu araştırma ne durumda ve yeni ayrıntılara ulaşıldı mı?

Salih Yılmaz: Her iki ekip de çok detaylı araştırmalar yaparak başta geçmişi, arkadaşları, ailesi, banka hesapları, bilgisayar ve telefon incelemesi vb. birçok detay incelendi. Bu detayların çoğu FETÖ ile bağlantılı birisi olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle cep telefonundaki bilgilerin incelemesi devam ediyor.

NT: Türk ve Rus basında Karlov saldırısı ikili ilişkilere karşı sabotaj eylemi olduğunu yazdı. Sizce hedef neydi ve ne kadar başarılı oldu?

Salih Yılmaz: Aslında bu saldırı bireysel değil planlı bir saldırıydı. Çünkü katil suikastı işlemden 3 gün önce ilgili sanat galerisine gelerek incelemelerde bulunmuş. Bu suikast ile aslında Rusya’nın ani bir tepkiyle Türkiye’ye karşı önlemler alması beklendi. Tıpkı 25 Rus diplomatın ABD’den sınır dışı edilmesine sert cevap vermesi beklenildiği gibi bu suikastte de iki ülkenin ilişkilerinin yara alması hedeflendi. Tabiki bu sadece görünen bir hedeftir. Bunun yanında Türkiye’yi dünya kamuoyunda güvensiz bir ülke olarak göstermek de amaçlanmıştır.  FETÖ’nün kendi üyelerine verdiği mesajı da unutmamak lazımdır. Bu mesaj biz hala güçlüyüz ve her yerde olabiliriz denmiştir. Türkiye’deki yönetim de hedef alınarak her an size ulaşabiliriz mesajı da verilmiştir.

NT: Rusya ve Türkiye ilişkileri bundan sonra olabilecek bu tarz saldırılara karşı ne kadar dayanıklı? Putin ve Erdoğan bu tarz sabotaj eylemleri ile araların açılmayacağını duyurmuştu ama ikili ilişkilerin öngörmesi gereken riskleri nedir?

Salih Yılmaz: Aslında Türkiye-Rusya ilişkileri göründüğü gibi güçlü değil. İki ülke de birbirine menfaat ölçüsünde yaklaşıyor. Eğer menfaatleri azalacak olursa bu ilişki bağı da azalacaktır. Zaten uçak krizinden sonra Rusya’nın Türkiye’ye karşı aldığı yaptırımların uygulamasında henüz bir ilerleme yoktur. Rusya hem vizeleri kaldırmadı hem de Türk işadamlarının beklediği düzenlemeleri yapmadı. Rusya’nın Türkiye’ye mesafeli yaklaşımı dikkati çekiyor. Rusya eğer Türkiye ile sıkı ilişki kurmak istiyorsa aradaki sınırları kaldırmalı ve uçak krizi öncesinde olduğu gibi sıcak bir ilişki kurmalıdır. Şu andaki ilişki Suriye’de karşılıklı işbirliğinden ibaret gibi gözüküyor. Bu ilişki de ortak düşman ABD’ye karşı bir güç birliği yapıldığı anlaşılıyor. Fakat yarın ABD gibi bir düşman ortada olmadığında bu ilişkinin devam edeceğini kim söyleyebilir?

Rusya’nın Türkiye kamuoyuna yönelik politikalarında oldukça tutarsızlıklar var. Zaten bu tutarsızlıklar da Türk kamuoyunda Rusya’ya olan güvenin hala düşük olmasının nedenlerindendir. İki ülke arasındaki ilişki Erdoğan ve Putin’in özel gayretleriyle ilerlediğini söyleyebiliriz. Bu iki liderden birisi iktidardan uzaklaştığında aynı seviyede bir ilişkinin devam edeceğini söylemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle de iki ülke arasındaki ilişkileri sağlam bir zemine oturtmak gerekiyor. Bu zemin liderler gelip gitse de yerinden oynamayacak biçimde olmalıdır.


Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş kimdir?
mevlut-mert-altintas-in-bir-feto-baglantisi-daha-d-258855924 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, Ardından İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu mezun olmuş.Polislik eğitimini İzmir’de alan Mevlüt Mert Altıntaş 2.5 yıl Ankara Çevik Müdürlüğünde görevde bulunmuş.
Altıntaş’ın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında geçici görevle Diyarbakır’da olduğu, 2 gün izin veren dönemin Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer’in de darbe girişiminden sonra FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklandığı,16-18 Temmuz tarihlerinde 2 günlük rapor aldığı, raporunda belirttiği ev adresinin Today’s Zaman muhabirine ait olduğu, Altıntaş’ın FETÖ’cü Aydın Söke Özel Körfez Dershanesi’ne gittiği ve Altınbaş’ın mezun olduğu İzmir Rüştü Ünsal Polis Okulunun, FETÖ örgütün kalesi olarak bilindiği 2014’te ilk görevden almalarında ilk bu okulda yaşandığı iddialar arasında
Altıntaş’ın, Çankaya Sanat Galerisi’nin hemen yanındaki otelde kaldığı ve burada da Rus Büyükelçi’ye düzenlediği saldırıya hazırlık yaptığı, Büyükelçi’nin Sanat Galerisi’ne geleceği saati de bildiği ve birilerinden istihbarat almış olabileceği iddialar arasında.
Mert Altıntaş’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Hasan Yılmaz tarafından yürütülen şüpheliler listesinde olduğu belirtilirken, 2012 yılında Polis Meslek Yüksek Okulu sınavında kopya çektiği ve sınav sonrası polisliğe de bu şekilde girdiği iddia ediliyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s